Élj kímélőbben!

Live serenely!

Hogyan készülj fel egy béltükrözésre? Kellemetlen, de hasznos téma…

Hogyan készülj fel egy béltükrözésre?

Kellemetlen, de hasznos téma…

 

 

Először is tisztázzuk, hogy milyen fajtái vannak (azok közül, mik nekünk fontosak):

  • gyomortükrözés (gasztroszkópia)
  • vastagbéltükrözés (colonoscopia)

 

 

A vizsgálatok kérhetők altatásban, bódításban, vagy ezek nélkül. (Kórházanként és orvosonként változik a bevált módja.)

 

.............................................................................................................................................................................. 

MI A GYOMORTÜKRÖZÉS?

A gyomortükrözés (gasztroszkópia) a felső tápcsatorna endoszkópos vizsgálata, melynek segítségével felderíthetők a nyelőcső, a gyomor és a nyombél területén levő szerkezeti elváltozások, lehetőség nyílik ezek kezelésére is.

 

Hogyan zajlik?

A vizsgálat alkalmával egy vékony, flexibilis csövet vezetnek le a nyelőcsövön át egészen a patkóbélig. A vizsgálat hossza 3-5 perc. Az orvos asszisztense, Lidocain spray-vel befújja a torkot, ez érzéstelenítő/ zsibbasztó hatású. Az endoszkóp által közvetített képet kinagyítva, monitoron keresztül értékeli a vizsgáló orvos.

 

A vizsgálat nem kellemes, viszont mivel rövid, elviselhető. Ami kellemetlen, hogy egy csövet dugnak le az ember torkán, ami természetes módon öklendezéshez vezet és azt is érezzük, hogy az a cső végig halad az egész pocakunkon. Ami érdekes, hogy a nyelvünkkel nem szabad piszkálni a csövet, ez is valahogy reflex- szerűen jön, valamint nyelni sem szabad közben. Az orrunkon kell venni a levegőt. Nagyon figyelni kell az orvos és az asszisztens utasításaira, és akkor hamar túlesünk az egészen.

 

Hogyan kell rá előkészülni?

A gyomortükrözés bármely napszakban elvégezhető, attól függ, mikorra kap időpontot a páciens. Általános szabály: 6 óra táplálék és 4 óra folyadékmegvonás szükséges a gyomortükrözés előtt. Amennyiben nincsenek biztosítva ezek a feltételek, nem végezhető el a vizsgálat.

 

 

 

..................................................................................................................................................................................... 

MI A VASTAGBÉLTÜKRÖZÉS (KOLONOSZKÓPIA)?

 

A kolonoszkópia a vastagbél (és a vékonybél utolsó szakaszának, azaz a csípőbélnek vagy ileumnak) endoszkópos vizsgálati módszere. Az eljárás során a végbélnyíláson keresztül egy endoszkópot, egy saját fényforrással rendelkező hajlékony csövet vezetnek a vastagbélbe, melynek végén egy kamera található. A műszer alkalmas szöveti mintavételre (biopszia), illetve polipok eltávolítására is. A kamera segítségével sokszoros nagyításban, egy monitoron jól látható módon vizsgálható a bél nyálkahártyája.

 

Mikor szükséges ez a vizsgálat elvégzése?

A vastagbéltükrözést az alábbi panaszok, tünetek esetén rendelheti el a szakorvos:

  • hasi fájdalom
  • véres széklet, illetve pozitív széklet vértesztet követően
  • tartós szorulás
  • hasmenés
  • székelési habitus megváltozása
  • gyulladásos bélbetegség (colitis ulcerosa, Crohn betegség, fekélyes vastagbélgyulladás) gyanúja
  • illetve vastagbélrák szűrővizsgálat részeként.

 

Hogyan zajlik?

A tükrözés során a páciens a bal oldalára fekszik felhúzott lábakkal. A vizsgálat alatt, az orvos utasítására, asszisztensi segítséggel a hátára, esetleg jobb oldalra, illetve ritkán hasra is kell fordulnia a páciensnek. Az eszközt csúszást elősegítő zselével kenik be, majd a végbélbe vezetik. A vizsgálat során a bélnyílást levegő befújásával, illetve időnként víz bejuttatásával feltágítják.

 

A gyógyszeres előkészítés (=bódítás vagy altatás) szédülést, hányingert, hányást, csuklást okozhat. A vizsgálat befejezését követően a páciens azonnal leletet kap, amennyiben szövettani mintavétel is történt, annak eredménye 1-2 hét múlva várható.

 

Az én tapasztalatom az, hogy ez egy nagyon nem kellemes vizsgálat, de sok esetben elkerülhetetlen, hiszen ez az a vizsgálat, mely során mintát tudnak venni a vastagbélből, és ez alapján diagnosztizálható rengeteg betegség.

 

Én már négyszer estem át ezen a tükrözésen, altatásban és bódításban is.

Az altatás során, beadják vénásan az altatószert, majd egy óra múlva felkelsz és semmire sem emlékszel. Utána nagyon kába vagy, én személy szerint még másnap, vagy harmadnap is az szoktam lenni. Ezt a módszert nem szokták javasolni az orvosok, mert macerás, sok idő, komplikációk léphetnek fel és elég nagy sokk a szervezetnek. Viszont én eleinte NAGYON féltem ettől a vizsgálattól. Semmi sem számított: csak NE emlékezzek semmire.

 

A második alkalom után rájöttem, hogy nem éri meg ez a nagy hercehurca, így a sors úgy hozta

és a trükkös orvosom-

„Doktonő: Hú drága, két nap múlva kellene tükrözni, csak akkora van időpontom. Nem baj?  Én: De csak akkor nem baj,  ha altatásban lesz a vizsgálat. Nem szeretnék emlékezni semmire.

Drnő: Öööö, persze drága, csak ez most kicsit más altatás… de nem fog emlékezni.

Én.: Jó, nekem ez a lényeg.

Aznap befekszek a vizsgálóba. Altató orvos sehol…

Én: Doktornő, hol az a kedves aneszteziológus aki altati szokott?

Drnő: Ő ma nem dolgozik.

Én: Kár, akkor ma más altat?

Drnő: Nem drága, ma nem altatja senki. Ma csak elbódítjuk.

Bennem az ütő megállt. Nem tudtam hogy sírva rohanjak el pucéran, vagy mi tévő legyek… Eszembe jutottak Anti szavai: ami nem öl meg, az megerősít. Hát gondoltam egyszer élünk…

 

És milyen jó, hogy így alakult. Vénásan beadják a bódítót, kicsit elkábul az ember. Látsz és hallassz közben ezt- azt, érezni nem nagyon érzel semmit. Ilyen kis emlékfoszlányok maradnak meg… Viszont utána nem vagy olyan sokáig kába, kitisztult néhány óra és a kiadós alvás után. 

 

 

És az egész legutálatosabb része (szerintem) az előkészület:

/Hangsúlyoznám, hogy ez is orvosonként, klinikánként eltér, ki/mit/hogyan javasol. Én leírom azt, ahogy nekem szokták javasolni, plusz hozzáteszem a saját tapasztalataimat, nekem ez vált be. Hat tükrözés után mondhatni már van kis tapasztalatom. /

 

 

ELŐKÉSZÜLETEK A VASTAGBÉLTÜKRÖZÉS ELŐTT:

 

A vizsgálat 3-4 napos étrendi (rost-, salakszegény étrend) és gyógyszeres előkészítést (hashajtó) igényel.

Ez mit is jelet? Miket érdemes előtte napokban enni? Sorolom: tészta, krumpli, csirkehús, joghurt, sajt, margarin, fehér kenyér, tojás. És nagyjából ennyi. :D

Amit tilos: magvas dolgok, zöldségek, gyümölcsök, színes folyadékok.

 

Általában a vizsgálatot megelőző napon reggelire még szabad egy keveset enni a fent említett dolgokból. Délben már csak üres leves fogyasztását javasolják, majd a hashajtó bevételét.

Ez bármelyik megfelelő erősségű készítmény lehet, jelenleg a legelterjedtebb a ricinus (mely olajos állagánál fogva zavarhatja a megtekintést és sokaknál hányingert, hányást okozhat), az ízesített, receptköteles oldatok, illetve a foszfoszóda készítmények. Ezt követően nagy mennyiségű folyadék (víz, tea) bevitele javasolt a bél teljes kitisztítására.

 

Én egy Citrafleet nevű készítménnyel vagyok a legelégedettebb. Ez nekem elég hatásosnak, de kíméletesnek bizonyult. Kettő tasak van benne.

 

És, hogy hogyan kell alkalmazni?

Tehát a vizsgálat előtti napon délig eszek joghurtot és átszűrt húslevet.

  1. Délután 14 órakor szoktam meginni az első tasakot. 1,5 dl hideg vízben kell feloldani. Addig kevergetni, még teljesen fel nem oldódik. Néha a keveréstől felmelegszik az oldat. Ha ez történik meg kell várni, amíg visszahűl. Ha kihűlt, egyszerre meg kell inni. Várni kell 10 percet és utána indulhat a léböjt.
  2. MINIMUM 3 liter folyadékot érdemes meginni minden tasak után. NE CSAK VIZET igyatok, hanem SZŰRT SZŐLŐLEVET, ALMALEVET, ÜRES SZÍNTELEN TEÁT (pl.: almatea, körtetea, kamillatea) és HÚSLEVET (ami lehet jó sós). Higgyetek nekem. Én eleinte nem tudtam, hogy nem csak vizet kell inni, nagyon legyengültem, kiszáradtam a béltisztításokkor. Még így is elfordulhat, de kisebb az esélye. Na és ekkor indul a „nagy buli”. Ne tervezzetek semmi programot, legyetek toalett közelben, mert a következő fél napot úgy is ott töltitek. És lehetőleg legyen otthon veletek valaki.
  3. Tisztulás 1. epizód. :D
  4. A második tasakot, 18 órakor szoktam meginni. Ugyan így: 1,5 dl vízben feloldani, meginni, 10 percet várni és 3 liter folyadékot inni.
  5. Tisztulás 2. epizód. :D

 

Nekem ez azért vált be, mert így este kiürül a rendszer, és éjszaka nem kell az illemhelyiségben időzni annyira sokat. Persze így is megesik, de talán lesz lehetőséged egy pár óra alvásra.

 

Tippek:

  • Pihenjetek sokat közben.
  • Nézzetek meg egy jó filmet, igaz sok részletben tudod csak, de legalább leköti a figyelmedet.
  • A szédülés, hányinger, hányás, görcsölés, kiszáradás, totál legyengülés, remegés sajnos előfordulhat a béltisztítás közben. És persze sok- sok hasmenés.
  • Még egyszer kiemelném: ne csak vizet igyatok és legyen veletek otthon valaki.
  • A vizsgálat előtt 2 órával ihatod meg az utolsó kortyodat, ekkor már csak vizet, utána semmit sem szabad!
  • Ne menjetek egyedül a vizsgálatra. Ha bódítanak vagy altatnak KÖTELEZŐ kísérőt vinni magaddal!

 

 

Csak túl kell esni rajta. Én mindig azt mondogatom közbe magamban: rosszabb dolgokat is túléltem már. Már csak néhány óra és túl leszek rajta.

 

És a kedvenc nyugtató légzésgyakorlatom, ami mindig segít:

  • 4 másodpercig szívd be a levegőt
  • 4 másodpercig tartsd bent
  • 4 másodpercig fújd ki
  • 4 másodpercig pihenj

Én számolni is szoktam közben. Nekem ez sok helyzetben segített már. Hátha nektek is. 

 

Forrás: https://medicoverdiagnosztika.hu/vizsgalatok

 

 37a7474911e4d84b8e0695b13ed81258_256.png

 

A bejegyzés trackback címe:

https://kimelobben.blog.hu/api/trackback/id/tr7314991858

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Élj kímélőbben!

Glutén-, laktóz-, tojás-, tejérzékeny, vegetáriánus, vagy éppen húsiámdó vagy? Már annyira tele van a fejed, hogy nem tudod kitalálni mit főzz? A blogomon minden féle receptet találsz. De nem csak receptet... https://kimelobben.blog.hu/ Fogyasszátok egészséggel! ❤️ ÉLJETEK KÍMÉLŐBBEN! Are you gluten, lactose, egg, milk-sensitive, vegetarian, or meatlovers? Your mind is so full that you can't figure out which you have to cook? You can find all kinds of recipes on my blog. But not just a recipes ... https://kimelobben.blog.hu/ Healthy Eating! ❤️ LIVE BETTER!

Friss topikok

süti beállítások módosítása